Arama motorları açısından gerekli SEO düzenlemeleri profesyonel bir şekilde yapılmış olmalıdır.
Başarının formülündeki en önemli içerik insanlarla nasıl baş edileceğini bilmektir.
 
 
Duyurular
  BT Deparmanlarınızın Yaz Bitmeden Yapması Gerekenler
  Tatil döneminde iş yoğunluğunun azalmasıyla birlikte, BT departmanınıza yıl içinde nefes aldıracak bazı önlemler alabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemi yeni projeleri hayata geçirmek için bir fırsata çevirmek de mümkün.
  Hp Türkiye A3 MFP´leri Tanıttı
  Baskı alanında dünya lideri HP Inc., geleneksel A3 fotokopi makinesi kategorisinin tüm ezberlerini bozmayı hedefleyen, güçlü ve genişleyen A3 çok işlevli yazıcı (MFP) serisini yaptığı basın toplantısında tanıttı.
  Bankanızla İrtibata Geçmeyi Unutmayın
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu?nun (BDDK) aldığı karar ile 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra tüm kredi kartları ve banka kartları internetten alışverişe otomatik olarak kapatılacak.
  En Büyük Bağış Bill Gates´den
  Bill Gates 4.6 milyar dolar değerinde yüzde 5´lik Microsoft hissesini bağışladı. Gates son 17 yılda yapılan en büyük bağışı gerçekleştirmiş oldu.
  Bulut Bilişimi Tercih Etmeniz İçin 5 Neden
  Bulut bilişim, KOBİ´ler için verimlilik ve üretkenlik artışı sağlamanın yanında önemli bir ilk yatırım maliyetinden de kurtulma fırsatı anlamı taşıyor
 
WEBZANE SOSYAL MEDYA
  Facebook Webzane Twitter Webzane
 
reklam ajansı

Reklam Ajansı
Ayrıca, pazarlama ve markalama stratejileri ni olduğu kadar, satış promosyon işlemlerini de yürütür. Reklam ajansı müşterileri genel olarak, firmalar, dernekler, kar amacı taşımayan dernekler, organizasyonlar ve devlet organlarından oluşur. Ajanslar, genellikle reklam kampanyasını yürütmek için talep edilmektedir.

Reklam Ajansı Tarihi

Tarihdeki ilk reklam ajansını Volney B. Palmer, 1856 yılında Amerika’da açmıştır. İlk modern reklam, 1856 yılında New York Herald gazetesinde yayınlanmıştır. İlk defa denenen, yazı fontu nun büyütülerek kullanılması, reklamın okuyucular tarafından farkedilmesini sağlamıştır. Aynı yıl, ilk defa tam sayfa gazete reklamına başlanmıştır. 1864 yılında, William James Carlton, ilk defa magazinlerde reklam için alan satışına başladı. Firmanın en gözde çalışanı haline gelen Thompson, 1877 yılında James Walter Thompson Company’yi kurdu. Günümüzün en eski Amerikan reklam ajansıdır aynı zamanda. Reklamcılar için, daha fazla alan oluşturarak daha fazla para kazanabileceğini farkeden Thopmson, ilk Yaratıcı Departmanı’nı oluşturarak, yazarlar ve ressamlardan oluşan bir ekip yarattı. Thompson, ABD’nin “modern dergi reklamcılığı nın babası” olarak bilinmektedir.

Reklam Ajansı İçinde Bulunan Departmanlar

Yaratıcılık Departmanı

Bu departmanda çalışanlar, bildiğimiz reklamları yaratan kişilerdir. Modern reklam ajansları , yaratıcılık departmanları bünyesinde genellikle kendi yazarlarını ve sanat yönetmenlerini barındırırlar. Yaratıcı ekipler, tam zamanlı olarak ya da proje bazlı çalışırlar. Sanat yönetmeni ve yazarlar, yeterli deneyime sahip olan yaratıcılık dapartmanı direktörüne bağlı olarak çalışır. Metin yazarlarının sadece yazı yazdığı ya da sanat yönetmeninin sadece çizim yaptığı düşünülmemelidir. Her ikisi de, reklam projeleri nde, yaratıcılık aşamasında görev alır, yaratıcı fikirler üretir, reklam kampanyasının esas mesajını oluşturmaya çalışırlar. Yaratıcılık departmanı, fikirlerini geliştirmek ve uygulamak için genellikle firma dışındaki tasarım veya üretim stüdyoları ile çalışırlar.

Hesap Yönetimi Hizmetleri

Reklam ajansları içerisinde bulunan bir diğer önemli departman ise, hesap yönetimi veya müşteri hizmetleri yönetimi dir. Bu bölüme bağlı çalışanlar, müşterilerle buluşurlar, satış hedeflerini belirlerler ve yaratıcı stratejiler geliştirirler. Bu kişiler daha sonraki aşamada, yaratıcı, medya ve üretim için çalışan elemanların koordinasyonundan sorumlu olurlar. Yaratıcı aşama boyunca, müşterilerle irtibat halinde bulunur, geliştirdikleri reklamların durumu hakkında bilgi verir ve müşteri yorumlarını uygularlar. Yaratım aşamasının tamamlanmasından sonra, yapmaları gereken şey, reklamların üretilmesi ve konumlandırılmasıdır.

Yaratıcı Hizmetler “Üretim”

Yaratıcı hizmetler bölümü belki çok bilindik bir bölüm değildir, ancak bu bölümde çalışanlar, çeşitli medya organları ve sağlayıcıları ile iletişim halinde olan kişilerdir. Örneğin, eğer bir ajans, müşterisi için flyer üretiyorsa, uygun yazıcı tavsiyesinde bulunurlar. Bununla birlikte, büyük medya organları ile (tv, gazete, billboard vs.) görüşürken, bu işlem için, medya planlama hizmeti sağlayan bir medya ajansıyla işbirliği yaparlar.
Bu ajanslar, küçük bir ajansın veya müşterinin yapamayacağı fiyat pazarlığını yapabilecek büyüklüktedirler. Modern ajansların bünyesinde bir medya planlama departmanı bulunabilir.

Diğer Departmanlar ve Çalışanlar
Küçük ajanslarda, çalışanlar hem yaratım aşamasında hem de müşteri hesap hizmetleri alanında görev alabilirler. Daha büyük ajanslarda ise, çalışanlar kendi alanlarında uzmanlaşmış kişilerdir ve belirli konular (üretim çalışması, internet reklamcılığı, planlama, araştırma vb.) üzerinde çalışırlar.
Genellikle unutulan ancak büyük önem taşıyan departman ise iş akışının takip edildiği ve ayarlandığı bölümdür. Genellikle bir müdür tarafından idare edilir. Bu bölüm sayesinde, ajanslar çalışma etkinliğini artırır ve yanlış iş
başlangıçlarını, yanlış iş uygulamalarını, yarım kalmış bilgi paylaşımını, yanlış maliyet hesaplamalarını engellemiş olurlar. Küçük ajanslarda, iş akış bölümü olmadan yapılan işlerde, bir çalışan belki birden fazla kendisiyle alakası olmayan işlerle ilgilenmek zorunda kalabilir, aynı işin tekrarı birçok çalışan tarafından yapılmış olabilir. Büyük firmalarda iş akış bölümlerinde çalışanlar genellikle 10 kişiden oluşur.
Reklamcılık stajyerleri genellikle üniversite 1. veya 2. sınıf öğrencilerinden ya da reklamcılığa ilgi duyan, henüz tecrübe edinmemiş kişilerden oluşur.

Reklam ajanslarında stajyerlerin çalışabileceği altı farklı uzmanlık alanı bulunmaktadır: hesap hizmetleri, yaratıcılık, interaktif, medya, halkla ilişkiler ve iş akış bölümü.

Reklam Ajansı Reklam Kampanyasını Nasıl Hazırlar?
Öncelikle müşteriler, bir reklam ajansına başvuruda bulunduklarında, reklam ihtiyaçlarını anlatırlar. Buna “brief” denir. Bazı müşteriler, kurumlarıyla örtüşen, reklam ihtiyaçlarını ajanslara aktarırken zorluk yaşayabilir, taleplerini tam olarak anlatamayabilirler. Bu aşamada, marka yöneticisi devreye girer ve müşterilerin ne istediğini sezmeye çalışır. Reklam verenin talebini anlatamamasına karşın, marka yöneticisi, kendi tecrübesiyle o ihtiyacı, doğru sorularla ve yönlendirmelerle sezinleyebilmelidir. Müşterilerden aldığı bu bilgilerle firmaya dönen müşteri temsilcisi, creative direktörlerle bu ihtiyacı tartışır ve yeni yapılanmalarda bulunan stratejikplanlama (tüketicinin sesi olan) ile tartışır. Bu grup içerisinde brief ile ilgili yapılan toplantıda, bir strateji belirlenir, hangi mesajların vurgulanması gerektiği “ne söylemeliyiz” konusu tartışılır. Bu tespit edildikten sonra, yaratıcı bölüme ayrı bir brief yazılır, yani sipariş verilir. Bu sipariş içerisinde, “bizim böyle bir ürünümüz var ve bunu şu şekilde söylemeliyiz” bulunur. Yaratıcı bölüm, ne söylemeliyiz’den çok nasıl söylemeliyiz konusu üzerinde yaratıcı fikirler geliştirir. Bu fikirler arasından bir tanesi seçilir ve onun prodüksiyonu yapılır (film seti, fotoğraf, basın ilanı, grafik vb.). Son olarak ise medya bölümüne geçilir. Medya bölümü, bu reklamı tüketiciyle buluşturur.

 
BİZ SİZİ ARAYALIM
  Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.