Arama motorları açısından gerekli SEO düzenlemeleri profesyonel bir şekilde yapılmış olmalıdır.
Başarının formülündeki en önemli içerik insanlarla nasıl baş edileceğini bilmektir.
 
 
Duyurular
  BT Deparmanlarınızın Yaz Bitmeden Yapması Gerekenler
  Tatil döneminde iş yoğunluğunun azalmasıyla birlikte, BT departmanınıza yıl içinde nefes aldıracak bazı önlemler alabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemi yeni projeleri hayata geçirmek için bir fırsata çevirmek de mümkün.
  Hp Türkiye A3 MFP´leri Tanıttı
  Baskı alanında dünya lideri HP Inc., geleneksel A3 fotokopi makinesi kategorisinin tüm ezberlerini bozmayı hedefleyen, güçlü ve genişleyen A3 çok işlevli yazıcı (MFP) serisini yaptığı basın toplantısında tanıttı.
  Bankanızla İrtibata Geçmeyi Unutmayın
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu?nun (BDDK) aldığı karar ile 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra tüm kredi kartları ve banka kartları internetten alışverişe otomatik olarak kapatılacak.
  En Büyük Bağış Bill Gates´den
  Bill Gates 4.6 milyar dolar değerinde yüzde 5´lik Microsoft hissesini bağışladı. Gates son 17 yılda yapılan en büyük bağışı gerçekleştirmiş oldu.
  Bulut Bilişimi Tercih Etmeniz İçin 5 Neden
  Bulut bilişim, KOBİ´ler için verimlilik ve üretkenlik artışı sağlamanın yanında önemli bir ilk yatırım maliyetinden de kurtulma fırsatı anlamı taşıyor
 
WEBZANE SOSYAL MEDYA
  Facebook Webzane Twitter Webzane
 
Grafik Tasarımcı mı olmak istiyorsunuz?

Design sözcüğü Latince kökenli ´designare´den türemiştir; anlamı ´bir şeye işaret etmektir´. Tasarım bir problemin çözümü demektir. Tasarlamak ise; belirti bırakmak, özet etmek, işaret etmek, özgün olmak, benzersiz ve tek olmak vb. eylemleriyle kullanılır.

Grafik Tasarım görsel bir iletişim sanatıdır. Birinci görevi mesajı iletmek ya da bir ürün veya işlevi tanıtmaktır. Grafik Tasarımın en güzel şekli ile özeti ise, resmin; biçim, şekil, tarz, teknik vs. düzenlenmiş halidir. Tasarım yapmanız için ise sadece bilgisayar kullanımınız yetmemekle birlikte renk, desen ve yaratıcılığı ile birlikte hepsi bir bütün olmalıdır. Bir nesneyi kavrayabilmek için önce onun gerçek şekli üzerinde fikriniz olması gerekir; yani önce nesnenin kendisini keşfedin ki, o nesnenin soyutlanmış halini ortaya çıkarabilesiniz.

Grafik Tasarım son zamanlarda iyice ilermeye başladı; ama bunun yanında özgünlüğünü kaybedebiliyor. Bazı tasarımcılar kendine özgü yapmak yerine alıntı ve çakma olarak devam ediyor. Örnek olarak:

Bu resimde gördüğünüz üzere kapak tasarımındaki benzerlik çok dikkat çekiyor :) Demek ki bizler üretmek yerine kolaylığa kaçıyoruz.

Grafik Tasarımcı olmak zahmetli ve bir o kadar da zorlu bir iştir.Düşünmeyi çok gerektirdiği için insanın kendi kafa yapısında biter. Kısacası, insan ne yapmak istediğini bazı şeylerle anlatamaz, ama bir resmin üzerine şekil vererek neyin ne olduğunu kısaca anlatır.

Grafik Tasarımda bilgisayar ortamında Photoshop, Corel Draw en başta bu iki program hakim olmanız lazım; sonra ise Illustrator, InDesign, Freehand gibi programları yanında kullabilirsiniz. Mesela ben afiş, kartvizit, amblem yaparken resmi Corel Draw programında düzenlemiyorum, nedeni ise ağır çalışması ve Photoshop kadar etkili olamamasıdır. Photoshop´da resmimi düzenler, ışığını, resmin tonunu, croplanmasını burada ayarlarım; sonra Corel Draw´a geçerim. Burada ise gerekli düzenlemeleri yaparak devam ederim.

Corel Draw vektörel tabanlı bir program iken, Photoshop pixel tabanlı bir programdır. Açıklamasını yapayım:

Vektör yönetimi pixel dışında farklı bir grafik çizme yöntemidir. Pixel yönteminde, küçük noktalar birleştirilerek resim elde edilir. Vektörler ise matematiksel eğrilerdir. Vektörel çizimler yüksek kalitede baskı edilmesini sağlamaktadır.Ayrıca ek bilgi "dpi" ise grafiklerin netlik ve kalite ölçümünde kullanılan bir yoldur. "dpi" sayısı arttıkça, resmi oluşturmak için daha çok "dot (nokta)" kullanılıyor demektir. Ve bu durum, resmin daha detaylı ve daha kaliteli basılmasını sağlamaktadır. Ayrıca pixel sayısının artması, dosya boyutunun artmasına sebep olmaktadır. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir :) (Ayrıca bakınız: Bitmap ve Vektörel Grafikler)

Tasarım bir problemin çözümü demektir. Bir tasarım ne kadar çekici olursa olsun, verilmesi istenen mesajı iletemiyorsa, hiçbir değer taşımaz. Bazen birçok tasarımcı, yarışmalarda ödül kazanmak uğruna bu gerçeği unutur. Grafik tasarımcı öncelikle güvenilir, yenilikçi ve kişisel bir yaklaşım biçimi bulmaya çalışır. Bununla birlikte, tasarım temelde bir hizmettir ve aynı zamanda müşterinin, ürünün ve pazarın özelliklerine ve koşullarına uygun mesajların etkili bir biçimde iletilme sorumluluğudur. Çok daha basite indirgeyecek olursak; hesabı ödeyecek olan müşteridir. Ama bu, doğallıkla müşterinin her zaman haklı olacağı anlamına gelmez. İyi bir tasarım, çoğunlukla duyguların ve düşüncelerin paylaşıldığı ortak bir çalışma sonucunda ortaya çıkar.

Dünyada endüstriyel ürünlerin tasarımı ve markalaşma konusunda çok şiddetli bir mücadele sürerken ülkemizde, tasarıma önem vermeyen bir düşünce şekli ile uluslararası alandaki markalar savaşında var olmamızı beklemek cahilce bir beklentidir. Şehirlerimizde bizi sıkan sokaklardaki bir etken de gördüğümüz, yaşadığımız Mimari Tasarımın yanına uğramadığı inşaat kalfası ve müteahhit işi çirkin binalara ilave çirkin tabelalardır. Tüm bunların sonucu olarak hem fonksiyonellik açısından ticari amacına tam ulaşmayan, hem de estetik açıdan trilyonlarca lira çöpe atılmaktadır.

Sonuç olarak, ben de Grafik Tasarımda yolun başındayım ve sizlere bir şeyler anlamtak istedim. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Kaynak: sanalkurs

 
BİZ SİZİ ARAYALIM
  Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.