Başarının formülündeki en önemli içerik insanlarla nasıl baş edileceğini bilmektir.
Arama motorları açısından gerekli SEO düzenlemeleri profesyonel bir şekilde yapılmış olmalıdır.
 
 
Duyurular
  BT Deparmanlarınızın Yaz Bitmeden Yapması Gerekenler
  Tatil döneminde iş yoğunluğunun azalmasıyla birlikte, BT departmanınıza yıl içinde nefes aldıracak bazı önlemler alabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemi yeni projeleri hayata geçirmek için bir fırsata çevirmek de mümkün.
  Hp Türkiye A3 MFP´leri Tanıttı
  Baskı alanında dünya lideri HP Inc., geleneksel A3 fotokopi makinesi kategorisinin tüm ezberlerini bozmayı hedefleyen, güçlü ve genişleyen A3 çok işlevli yazıcı (MFP) serisini yaptığı basın toplantısında tanıttı.
  Bankanızla İrtibata Geçmeyi Unutmayın
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu?nun (BDDK) aldığı karar ile 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra tüm kredi kartları ve banka kartları internetten alışverişe otomatik olarak kapatılacak.
  En Büyük Bağış Bill Gates´den
  Bill Gates 4.6 milyar dolar değerinde yüzde 5´lik Microsoft hissesini bağışladı. Gates son 17 yılda yapılan en büyük bağışı gerçekleştirmiş oldu.
  Bulut Bilişimi Tercih Etmeniz İçin 5 Neden
  Bulut bilişim, KOBİ´ler için verimlilik ve üretkenlik artışı sağlamanın yanında önemli bir ilk yatırım maliyetinden de kurtulma fırsatı anlamı taşıyor
 
WEBZANE SOSYAL MEDYA
  Facebook Webzane Twitter Webzane
 
RSS Nedir?

RSS ‘yi kısaca açıklamak gerekirse; insanların çok fazla sayıda siteyi düzenli olarak takip etmesinden dolayı ihityaç haline gelmiş bir teknolojidir diyebiliriz. Orjinal açılımı ile Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerin baş harflerinden oluşan RSS ilk olarak düzenli içerik yayınlayan blog, haber veya magazin sitelerinde kullanılsada günümüzde hemen hemen her sitede kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin bir alış-veriş sitesi yeni çıkan veya en çok rabet gösterilen ürünlerini yayınlarken, başka bir seyahat acentesi Alanyada tatil yapmak isteyen ziyaretçilerini RSS ile yeni çıkan kampanyalardan haberdar edebiliyor.

Neden RSS?
Yazıya başlarken “insanların çok fazla sayıda siteyi düzenli olarak takip etmesinden dolayı ihityaç haline gelmiş bir teknolojidir.” şeklinde bir cümle kullanmıştım bu konuyu biraz açmak gerekirse;
Örneğin farzelim ki bir internet kullanıcısının
Hobileri; Sinema, Kitap, Şiir
Mesleği : Öğretmen
Bu kişinin hobıleri ile ilgili takip ettiği 10 adet site olduğunu farzedelim. Mesleği ile alakalı takip ettiği 5 adet kaynak siteler ve 3 tanede blogu takip ettiğini düşünelim. Toplam 17 siteyi takip ediyor. Bu sitelere hergün tek tek girip yeni neler eklenmiş diye bakmak yerine daha önceden RSS ‘leri ekleyerek çok daha hızlı bir şekilde takipedebiliyor. Yani düzenli hemde zaman kaybı olmadan takip imkani oluyor.

Peki sitelere nasıl bir fayda sağlar?
ilk olarak kullanıcılara RSS hizmeti vererek bu kolaylığı sağlaması web sitesinin düzenli bir kullanıcı kitlesine sahip olmasını sağlar. Ayrıca Google ve bazı arama motorlarıda web sitelerin RSS ‘lerini farkeder ve indexler tıpkı bir sitemaps gibi değerlendirir. Yani kısaca SEO içinde avantajlıdır sitenizdeki RSS ‘leri sadece kullanıcılarınız değil Google da takip eder.

RSS kullanımı güncel içerik sağlayan siteler için bir zorumluluk haline gelmeye başladı, ilk olarak üst düzey bilgisi olan internet kullanıcıları bu teknoloji kullanırken şuan orta seviye kullanılara kadar kullanım yayıldı.

Nasıl Kullanırım?
Bir Sitede RSS olup olmadığını asres satırının hemen sağ tarafındaki (Firefox) turuncu RSS iconundan alayabilirsiniz. Bu icona tıkladığınızda RSS adresini ve onu hangi sağlayıcı ile (örneğin Google Reader) izlemek istediğinizi seçebileceğiniz bir sayfa açılır. Buradan Google Readeri seçerek RSS ‘yi takip etmeye başlayabilirsiniz. RSS için birçok hizmet ve program mevcuttur ben şahsen Google Reader ‘i kullanıyorum fakat internette kısa bir araştırma yaparsanız birçok alternatif olduğunu göreceksiniz. İlerleyen günlerde RSS takip edebileceğiniz belli başlı hizmetler hakkında da bir makale daha yazmayı düşünüyorum.

Son olarak RSS hakında biraz da teknik bilği vernek istiyorum;
RSS dosyaları XML olarak oluşturulmaktadır ve uzantıları genelikle .rss ve .xml olmaktadır. Bir web sitesi RSS ile en fazla 20 içerik verebilir ama RSS okuyucuları eski içeriklerileri arşivleyerek daha fazla gösterebilirler fakat kaynak dosyasının maksimum kapasitesi 20 adet ile sınırlıdır. RSS içeriği Channel ve Item olmak üzere iki ana bölümden oluşur Channel bölümünde RSS ve Siteye ait genel bilgiler verilirken item kısmında ise içerikler listelenir.

Web sitenize RSS kodlamayı planlıyorsanız PHP proğramcıları için bu konuda daha önceden yazmış olduğum Php ile Dinamik RSS beslemesi Yapımı başlıklı makalemi okumanızı tavsiye ederim…

Ayrıca Aşağıdaki kaynaklardan da RSS hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 
BİZ SİZİ ARAYALIM
  Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.