Başarının formülündeki en önemli içerik insanlarla nasıl baş edileceğini bilmektir.
Arama motorları açısından gerekli SEO düzenlemeleri profesyonel bir şekilde yapılmış olmalıdır.
 
 
Duyurular
  BT Deparmanlarınızın Yaz Bitmeden Yapması Gerekenler
  Tatil döneminde iş yoğunluğunun azalmasıyla birlikte, BT departmanınıza yıl içinde nefes aldıracak bazı önlemler alabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemi yeni projeleri hayata geçirmek için bir fırsata çevirmek de mümkün.
  Hp Türkiye A3 MFP´leri Tanıttı
  Baskı alanında dünya lideri HP Inc., geleneksel A3 fotokopi makinesi kategorisinin tüm ezberlerini bozmayı hedefleyen, güçlü ve genişleyen A3 çok işlevli yazıcı (MFP) serisini yaptığı basın toplantısında tanıttı.
  Bankanızla İrtibata Geçmeyi Unutmayın
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu?nun (BDDK) aldığı karar ile 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra tüm kredi kartları ve banka kartları internetten alışverişe otomatik olarak kapatılacak.
  En Büyük Bağış Bill Gates´den
  Bill Gates 4.6 milyar dolar değerinde yüzde 5´lik Microsoft hissesini bağışladı. Gates son 17 yılda yapılan en büyük bağışı gerçekleştirmiş oldu.
  Bulut Bilişimi Tercih Etmeniz İçin 5 Neden
  Bulut bilişim, KOBİ´ler için verimlilik ve üretkenlik artışı sağlamanın yanında önemli bir ilk yatırım maliyetinden de kurtulma fırsatı anlamı taşıyor
 
WEBZANE SOSYAL MEDYA
  Facebook Webzane Twitter Webzane
 
XHTML Nedir?

Öncelikle biraz HTML ‘den bahsetmek istiyorum. HTML ismi Hyper Text Markup Language kelimlerinin başharflerinden meydana gelmektedir. Yani Türkçe karşılığı; Hareketli Metin İşaretleme Dili ‘dir. HTML için web sayfasının çatısı diyebiliriz, belli başlı tag ‘lardan oluşur ve dinamik bir yapıya sahip değildir. Örneğin mantıksal bir sorgulama (if – else) veya bir döngü yapılamaz.

Az öncede yazdığım gibi web sayfasında benim tabirimle bir çatı görevi taşır, sayfa öğerleri html olarak yerleştirilir ve eğer dinamik bir işlem gerekiyorsa browser (Tarayıcı) işlemleri için javacript, vbscript vb.. server tabanli işlemler için Php, Asp, Python, jsp vb.. gibi kodlama dilleriyle desteklenir. Eğer bir site sadece HTML kodlarından oluşacaksa bu site büyük bir ihtimalle sadece sunum amaçlı bir site olabilir ki günümüzde sadece html ‘den ibaret bir site çok nadir kullanılmaktadır. Son olarak HTML dosyaları .html veya .htm uzantılarına sahiptir. Bu iki uzantı arasında hiç bir fark yoktur fakat genellikle .html uzantısı kullanılmaktadır.

HTML hakkında bu kadar bilgiden sonra şimdi XHTML ‘ye geçebiliriz. Aslında XHTML 2000 yılında W3C tarafından kabul edilmiş tüm internet tarayıcıları ve Gsm Telefonları tarafından standart olarak kabul edilmiştir. HTML biraz daha derlenip, geliştirilip ve belli bir standarta geçirilip XHTML olmuşturulmuştur. XHTML kullanmanın en temel amaçlarından birisi farklı tarayıcılarda sorun çıkarmamasıdır, bunun yanında tarayılar kodu daha çabuk algılar ve web sayfası HTML ‘ya göre daha hızlı çalışır. Bir diğer avantajı ise başta Google olamak üzere başlıca arama motorları XHTML standarlarına uygun yazılmış siteye tam not veriller ve arama motorlarında kötü kodlanmış rakip sitelere göre üst sıralara yükselir.

XHTML Extensible Hyper Text Markup Language , Türkçe karşılığı Esnetilebilir Hareketli Metin İşaretleme Dili anlamındadır. Her ne kadar Esnetilebilir denilsede bu esneklik kodlayan programcılar değil XHTML ‘yi geliştiren programcılar için geçerli olduğunu düşünüyorum zira XML yapısında var olan söz dizimi ifadelerini bünyesine alan bir dildir. XML ’de var olan sıkı ve uyulması gereken şartlar XHTML ‘de de geçerlidir. Bu doğrultuda XML ’de olan extensible ifadesini bünyesine almıştır.

XHTML kodlama mantığı?
İlk olarak bilmeniz gereken şey XHTML hiyerarşik bir yapıya sahiptir kodlar birbirlerini kapsarlar.

Örneğin ;
<html>
<body>
<div>Merhaba Dünya</div>
</body>
</html>

Ayrıca yukarıdaki örnektede farkettiğiniz üzere <….> şeklinde taglar açılır ve kesinlikle kapatılması gerekmektedir. Kapatılırken de </…..> şeklinde kapatılır.

Bilmeniz gereken bir diğer önemli husus ise XHTML tagları iki ana bölümden oluşur bunlar <head> ve <body> taglarıdır.

Head -> Sayfanın bilgilerini tarayıcıya, arama motorlarına bildirir ve gerekli Css veya js kodlarını import eder. Örneğin site başlığı, arama motorları için taglar, dil ayarları, gibi bilgiler bu alana yazılır ve Head bölümüne yazılan kadlar ziyaretçi tarafından görülmez.

Body -> Bu bölüm ise ziyaretçinin gördüğü bölümdür, sayfanın içeriği bu alana yazılır.

Şimdi en sade haliyle bir XHTML kodu yazalım;

<html>
<head></head>
<body></body>
</html>

Herhangi bir editörle hatta her bilgisayar da yeralan text editor ile bile bu kodu yazıp .html olarak kaydedebilirsiniz. Yukarıdaki kod bir XHTML dosyasının en yalın halidir.

Şimdi biraz dosyamızın içine birşeyler ekliyelim;

<html>
<head>
<title>İlk Deneme</title>
</head>
<body>
Merhaba Dünya
</body>
</html>

Yukarıdaki örnekte Head bölümüne <title> Tag ‘ı ile sitenin başlığını (İlk Deneme) yazdık ve sonra Body Tagları arasına Merhaba Dünya yazarak içeriğimizi eklemiş olduk. Bu kodu .html olarak kaydedip açtığınızda ekranda Merhaba Dünya yazacak, tarayıcının en üst sol kısmında ise sitenin başlığı olan İlk Deneme yazısını göreceksiniz.

Umarım XHML kodlama mantığını kavramışsınızdır. İlerleyen derlerimizde XHTML taglarını ve ne şekilde kullanıldığını bol bol anlatacağım. XHTML oldukça kolay bir programlama dilidir ve web tasarım için en temel unsurlardan biridir. 

 
BİZ SİZİ ARAYALIM
  Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.